Blog

krystal.jpg
09. 10. 2017  Grading – Jak se vyznat v třídění kvality drahých kamenů

Grading – Jak se vyznat v třídění kvality drahých kamenů

Grading neboli třídění je stanovený postup hodnocení drahých kamenů a polodrahokamů.

Hodnotí se jejich barva, čistota a případně i brus. Grading je důležitý v určovaní hodnoty kamene, přičemž vždy platí, že kámen s horší barvou nebo více nečistotami má menší hodnotu.

 

Grading podle barvy

 

Třídění podle barvy (Colour grading) je založeno na intenzitě barvy, a to bez ohledu na to, jakou barvu nebo odstín drahý kámen má. Běžně se používá hodnocení podle tzv. systému „A“ pro Pale (nejnižší kvalita) až po „AAAA“ pro Vivid (nejvyšší kvalita).

 

Grading podle čistoty

 

Hodnocení čistoty kamene (Clarity grading) určuje míra jeho nedokonalostí. Rozhoduje umístění, rozměr a typ nedokonalostí (například praskliny) a inkluzí (jedna látka je uzavřená v jiné, např. křemen s inkluzí fluoritu, tedy jiného kamene), podle čehož se kameny řadí do jednotlivých kategorií. Čím více jsou „čistší“, tedy bez jakýchkoliv vad a poškození, tím je jejich cena vyšší. Standardy čistoty jsou uvedeny v systému třídění kamenů podle GIA (Americký Geomologický Institut). Tyto stupně se pohybují od IF (bezchybný) až po I3 (obsahuje více nečistot a inkluzí).

 

Brus kamene

 

Kvalitu drahých kamenů a jejich cenu určuje také brus kamene. Broušení kamenů musí provádět odborník, jinak může snadno dojít k jejich poškození. Typy brusů jsou různé, nejznámější je briliantový, který se nejvíce používá u surových diamantů.

broušený achát

Kvalita kamenů vs. cena náramků

 

Náramky Lavaliere pro vás vždy vyrábíme z přírodních kamenů té nejvyšší kvality, tedy „AAA“ a „AAAA“. Jejich cena je proto, v porovnání s méně kvalitními variantami stejných kamenů, vyšší. Na používaných pravých přírodních kamenech však oceňujeme jejich dokonalou čistotu a barvu, se kterými se levné náhražky nedají srovnávat.