Blog

handmodel
09. 01. 2017   Macramé náramky, znovu objevený módní doplněk

Macramé náramky, znovu objevený módní doplněk

Macramé náramky jsou v poslední době opět velmi oblíbené. Proto jsme se rozhodli se o nich trochu rozepsat. Co to vlastně macramé znamená? Jedná se o starou speciální techniku splétání provázků pomocí uzlů.

Tato technika se nepoužívá jen u náramků, ale i jiných ozdobných doplňků. V Česku je nejznámější oblíbená "síťovka", kterou měli naše maminky a babičky. V současnosti jsou nejrozšířenější samozřejmě macramé šperky a doplňky, kterým vévodí náramky.

 

Historie

 

Historie techniky macramé sahá do hlubokého středověku, tedy v této době se o ní objevují první písemné zmínky, přesně někdy ve 13. století. Ale tato technika je samozřejmě starší. O tom svědčí i název, který získala díky arabským vazačům koberců. Svůj největší rozmach zažilo macramé v 15. století našeho letopočtu. Další velký boom přicházel střídavě nejdříve v 19. století a pak v druhé polovině 20. století.

 

V současnosti zažívá tato technika opět svůj rozmach. Oproti minulým dobám, kdy bylo macramé využíváno spíše z praktických důvodů, jde dnes o velmi módní záležitost, při které je kladen velký důraz na design a umělecké provedení, právě třeba kombinací s korálky a dalšími materiály.

 

Materiály na macramé

 

Velký rozmach se projevuje i v použitých materiálech. Ty jsou velmi rozmanité, od bavlny, konopí, přes hedvábí, až po kůži. Provázky se pak kombinují se zmíněnými korálky, ale také drahými kovy, dřevem, kameny a dalšími materiály.

macrame náramky

Macramé náramky

 

Tento typ šperku se stal velmi oblíbený a trendy ve všech koutech světa. Nosí ho slavné celebrity i mniši v Asii. Macramé náramky si můžete vyrobit sami a nebo si nějaký ten designový značkový kousek pořídit.

 

Vybírat můžete ze široké nabídky pánskýchdámských náramků z vysoce kvalitního lanka s voskovou úpravou. Velikost je nastavitelná dle potřeby. Prvky jsou většinou z chirurgické oceli zlacené 18 k zlatem doplněny o stopery se zirkony, evil eye nebo zvířecími symboly jako je oblíbený leopard.