Blog

prave_perly.jpg
13. 03. 2017   Perla, nejtypičtější symbol pro ženu

Perla, nejtypičtější symbol pro ženu

Perla je nejtypičtější symbol pro ženu. Je také symbolem plodnosti. Darované perly přináší obdarované osobě štěstí. Od pradávna jsou perly velmi ceněné. Sloužily nejen na ozdobu, ale také jako platidlo. V poslední době jsou vhodnou alternativní investicí stejně jako diamanty nebo zlato.

Význam perly

 

Perla nebyla a není jen "finanční prostředek" nebo symbol majetnosti. Od pradávna má magickou sílu. Naši předci věřili, že perly umožňují propojení duchovního a materiálního světa. Perly pomáhají při reprodukčních problémech, při nemocích kůže, žlučníku, při vyhoření nebo proti stresu. Jsou skvělé také při problémech s nadýmáním.

 

Druhy perel

 

Jsou dva základní druhy perel - mořské a sladkovodní. Mořské přírodní perly jsou nejcennější. Vznikají díky vlastní obraně ústřice, když se do ní dostane cizí tělísko, nejčastěji například zrnko písku, začne vylučovat perleťovou hmotu (uhličitan vápenatý), která se ukládá ve vrstvách. Přírodní perly jsou velmi vzácné a odráží se to na jejich ceně.

 

 

Perly z chovů

 

Většina perel na špercích pochází z chovů. Tyto perly vznikají stejně jako ty přírodní, celý proces je stejný, jen na začátku je cizí těleso do ústřice umístěno úmyslně. Taková perla pak "roste" v ústřici od jednoho roku až po několik let. Největšími producenty perel z chovů je Čína, Tahiti, Austrálie, Indonésie, Japonsko a Vietnam.

 

 

Druhy perel z chovu

 

Jihopacifické perly - jsou na trhu velmi ceněné a to díky své velikosti, která je 1 až 2 cm. Zbarvení je nejen bílé, ale také žluté nebo s nádechem modré, zelené či růžové barvy. Pěstují se hlavně v Austrálii a Indonésii.

 

Perly Mabe - jsou typické svým polokulatým tvarem. I proto se umísťují na prsteny nebo náušnice. Pěstují se nejvíce v Číně a Japonsku.

 

Tahitské perly - jsou zvláštní v tom, že každá je jinak velká. Vznikají ve zvláštním druhu ústřice s černými okraji. Sestavit z nich například náramek nebo náhrdelník je náročné, jelikož je nutné jich mít hodně, aby bylo možné vybrat velikostně podobné perly.

 

Perly Akoya - mají velikost 5 až 9 mm. Mají zelené, růžové nebo stříbrné zbarvení. Pěstují se hlavně v Číně, Japonsku a Vietnamu.

 

Sladkovodní perly

 

Sladkovodní perly vznikají v perlorodce říční, což je druh sladkovodního mlže. Stejně jako u mořských perel z chovu se i ve sladkých vodách chovají na farmách a jsou do nich umísťovány úmyslně cizí tělíska. Nejsou tak cenné jako ty mořské, jelikož jsou malé a v jedné perlorodce říční může růst na rozdíl od mořských ústřic i třeba až 20 perel současně.

 

Perly Swarovski

 

Perly Swarovski vznikají vybroušením křišťálových kamenů stejné značky (Swarovski elements) a speciálním voskováním. Nejsou přírodním produktem. Jsou ale úžasné díky svým nádherným barevným tónům a vysokému lesku. Vzhledem si nezadají s pravými perlami. A navíc jsou odolnější než pravé perly.

 

Perly a znamení zvěrokruhu

 

Znamení zvěrokruhu: Rak, Váhy, Kozoroh, Ryby

Čakra: Perla je spojena se čtvrtou (Anahata - láska, moudrost) a šestou čakrou (Adžňa - čelní, třetí oko)

 

Jak pečovat o perly

 

  • vyvarujte se kontaktu s čistícími prostředky a dalšími chemickými látkami (včetně parfémů, laků na vlasy apod.).

 

  • nenoste perly při namáhavé práci, kdy hrozí mechanické poškození.

 

  • nevystavujte perly dlouhodobě přímému slunci, mohli by ztratit svůj lesk.

 

  • nedoporučujeme perly kombinovat s jiným například zlatým šperkem.

 

  • není vhodné umístit perly do uzavřené šperkovnice.

 

  • perly stačí lehce otřít vlhkým hadříkem.

 

Pořiďte si také svůj vlastní náramek nebo náhrdelník z perel! Vyberte si některý z naší nabídky https://lavaliere.cz/perlove-naramky/.