Blog

spaldove-vanocni-cukrovi.jpg
07. 12. 2017  Recept na špaldové linecké od Anny Kelišové

Recept na špaldové linecké od Anny Kelišové

Naše fanynka a hlavně skvělá trenérka a koučka zdravého životního stylu Anna Kelišová si pro vás připravila pár rad, jak přes vánoční svátky nepřibrat. Navíc přidala recept na skvělé špaldové vánoční cukroví.

Proč o Vánocích přibíráme?

 

Jelikož lidé během svátků nemají téměř žádný výdej energie, tělo si přebytečnou energii ukrytou v kaloriích ukládá na později a ručička na váze stoupá. Největší problém je, že lidé vnímají Vánoce jako dobu přejídání, cpou do sebe, co jim přijde pod ruku, nehledě na výdej energie a po Silvestru hladoví v rámci „detoxu“. Já se snažím konzumovat trochu zdravější varianty, jako třeba jednoduchý recept na špaldové linecké na konci článku. ;)

 

 Musli s malinami a bílým jogurtem

 

Jak shodit nadbytečné tuky?

 

Na Vánoce si dopřejte a nestresujte se. Během svátku je ale určitě potřeba začít opět jíst zdravě a střídmě. Přestat s přejídáním se zbylým cukrovím a dopřát si radši dostatek čerstvého ovoce a zeleniny pro začátek. Redukční jídelníček má svá pravidla, co a kdy jíst. Nutriční hodnoty na porci i celkově na celý den by měly být přesně vypočítané podle váhy daného jedince a tím pádem je neustále aktualizovat.

 

Pokud chceme shazovat tuk, musíme mít vždy vyšší výdej, než příjem, a to chce mít přehled o potravinách, které jíme. Mnohdy se může stát, že se lidé ve svém jídelníčku pletou a vybírají naprosto nevhodné potraviny. Snažme se nakupovat spíše suroviny, než hotové pokrmy a polotovary. To znamená především hodně zeleniny a luštěnin.

 

Pokud si člověk neví rady co dělat, stačí se poradit s výživovým poradcem co jíst a co ne, uzpůsobit svůj trénink a energetický výdej svému příjmu - výsledky se brzy dostaví.

 

Jak najít počáteční motivaci ke cvičení?

 

Cítit se příjemně ve svém těle a vypadat atraktivně by mělo být motivací samo o sobě. Krom estetické stránky, patří mezi přínosy cvičení i více energie, kondice, zlepšení fungování kardiovaskulárního systému a tím pádem i prevence nemocím i zranění.

 

Pokud nás k pohybu nedonutí zdravotní stav, může jako důvod proč začít cvičit posloužit i dovolená, kde chceme vypadat dobře v plavkách, proč ne? Každá záminka je fajn, ale ve finále ve chvíli, kdy se člověk naučí pravidelně cvičit, nepotřebuje už žádné přemlouvání, dojde mu kolik přínosů pravidelný trénink má.;) 


Anna Kelišová

 

Jak často by měl začít cvičit úplný začátečník?

 

Já jsem zastáncem intuitivního jednání. Za sebe můžu doporučit ze začátku alespoň dvakrát týdně nějaký pohyb, může to být jakýkoliv sport, který nás baví, třeba teď v zimě bruslení, běžky, squash, tenis, nebo klidně i půlhodinová vycházka po okolí svižným krokem. Já cvičím když mám energii a to většinou pětkrát týdně v dopoledních hodinách. Člověk má ještě spousty energie, kterou načerpal spánkem, ač se to může po ránu zdát naopak.;)

 

Každému může vyhovovat jiná délka i intenzita a proto je ideální vyzkoušet všechny varianty. Není vůbec na škodu navštívit různé skupinové lekce a inspirovat se. V každém tréninku by ale každopádně mělo být na začátku rozehřátí a na konci strečink namáhaných svalů.

 

K tréninkům je důležité přistupovat jako k formě sebezdokonalování (nejen vzhledově) a ne jako k nutnému zlu. Stačí to přijmout jako pravidelný rituál.:)

 

Recept na špaldové linecké

 

300g hladké (jemně mleté) mouky

můžete libovolně kombinovat typy mouky, já dávám špaldovou s celozrnnou pšeničnou 2:1

200g tuku v biokvalitě

můžete použít máslo, ghí, nebo změklý kokosový olej

100g sirupu datlového, rýžového nebo medu

nedoslazovaná zavařenina (džem)

 

Postup:

 

1. Mouky, tuk a sladěnku zpracujte v těsto, vytvarujte jako kouli a vychlaďte v lednici alespoň hodinu. Těsto vyválejte a vykrajujte libovolné tvary.

 

2. Troubu předehřejte na 170, horkovzdušnou na 150 °C, cukroví pečte 10 minut. Po vychladnutí slepte marmeládou, nebo arašídovým máslem.

 

Anna Kelišová 

 

- 8 let praxe jako osobní trenér, instruktor skupinových lekcí a kouč zdravého životního stylu

- zaměření na kondiční tréninky v posilovně, posilovací techniky s balančními pomůckami i vlastní vahou, body & mind, koučink týkající se správného stravování

- Licence Fitness Instructor Basic

- Licence FitBox Instructor

- Hatha Yoga FOR FITNESS diploma

 

trenérka Anna Kelišová

 

Sledujte Keli na sociálních sítích: