Blog

zahneda.jpg
16. 12. 2017  Největší české drahokamy

Největší české drahokamy

Máme rádi náš kraj a i proto se snažíme navazovat na historii výroby šperků a zpracování drahých kamenů, které má v Turnově a jeho okolí, včetně Malé Skály, kde vznikla v roce 2015 naše značka Lavaliere, dlouhou tradici.

Samozřejmě nejsme jediní:). V tomto krásném regionu na rozhraní Českého ráje a Jizerských hor se snaží i další lidé. Velký díky za nás patří Muzeu Českého ráje v Turnově a lidem, kteří zde pracují. Díky nim a hlavně mineralogovi Janu Bubalovi, získalo muzeum unikátní sbírku fasetovaných brusů drahých kamenů (záhnědy, křišťál, citrín a další), která patří k nejcennějším sbírkám drahých kamenů v Česku.

 

Kolekce drahých kamenů světové úrovně

 

Takovou kolekci drahých kamenů nemá ani Národní muzeum v Praze. Její součástí je mimo jiné záhněda vybroušená do tvaru srdce, která je se svou váhou 508 g pravděpodobně největším broušeným drahým kamene, který pochází z České republiky. Všechny drahokamy totiž pochází z českých a moravských nalezišť. Dva kameny dokonce z okolí Jablonce nad Nisou (Rádlo u Jablonce nad Nisou), kde se nachází naše dílna.

 

největší broušený drahý kamen v česku

Foto: Muzeum-turnov.cz 

 

Velký český poklad

 

Velmi cenná kolekce, která má hodnotu více než 1 milion korun, čítá 226 vybroušených drahých kamenů. Mimo zmíněné záhnědy ve tvaru srdce obsahuje dalších 16 kamenů o hmotnosti větší než 100 gramů. Fasetové broušení prováděl brusič drahých kamenů pan Jiří Baudyš z Turnova.

 

Cesta kamene

 

Všem, které drahé kameny zajímají, doporučujeme navštívit interaktivní expozici "Cesta kamene", která vás provede stálými expozicemi Muzea Českého ráje. Konkrétně expozicí mineralogie, drahých kamenů a etnografie. Již v pravěku se v okolí dnešního Turnova zpracovával Jaspis a novodobá tradice broušení drahých kamenů sahá do 17. století. Podívejte se přímo na stránky Muzea Českého ráje.

 

největší broušený citrín v česku

Foto: Muzeum-turnov.cz

 

Náramky z drahých kamenů

 

Pokud chcete náramek z pravých přírodních drahých kamenů, tak vybírejte pánské i dámské náramky u nás.

A nezapomeňte si přečíst náš článek o tom, jak se vyznat v drahých kamenech.